Roma ve Vatikan Gezi Rehberi

VATİKAN

Vatikan, ya da Vatikan Şehir Devleti, İtalya’nın Roma şehrinde bulunan, Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan devlet. Yerleşik nüfus 500 civarındadır. 1929’da İtalya Devleti İle Kilise arasında Laterano Antlaşması antlaşması imzalandı. Bu antlaşmayla ülkenin resmi dininin Katolik dini olduğu ve Roma’nın kutsal bir şehir olduğu ilan edildi.   Çevresi yüksek duvarlarla kaplıdır ve kameralarla izlenmektedir. Mutlak monarşiye dayalı bir yönetim uygulanır. Devlet başkanı olarak Papa’nın sözleri yasa hükmündedir. Papa, hem devlet başkanı, hem de Katolik mezhebinin ruhani lideridir. Katolik kilisesinin genel başkanı, Vatikan Devleti’nin de başkanı olur. Papa, yasama, yürütme ve yargının da başkanıdır. Vatikan’ın, 100 kişilik İsviçre vatandaşı ve Katolik olması şart olan geleneksel giysili muhafızlardan oluşan sembolik yapıdaki küçük bir ordusu vardır.

Papa’nın kabul günü genellikle kışın haftada bir kez çarşamba günleri Vatikan şehrinde, yazın ise Roma’ya yaklaşık 40 km. uzaklıktaki Castel Gondolfo’ da gerçekleştirilir. Bu genel kabul gününe katılmak için Prefetto della Casa Pontificia, 00120 Città del Vaticanoadresinde bulunan büroya başvurmak gerekir. Katolik dinine mensup olanların bağlı olduğu kiliseden bir yazı getirmesi istenmektedir. Papa’nın kabul gününe katılacak kadınların, uzun kollu, başı kapalı, koyu renkli veya dikkati çekmeyen sade giysilerle; erkeklerin ise koyu renkli ceket ve kravatla katılmaları gerekmektedir.

 

ROMA

Roma şehri İtalya’nın başkenti, eğer İtalya yarımadasını bir çizme dersek, çizmenin tam diz kısmında yer alır. Dünyanın 2.000 yıldan fazla bir zamandan beri önemini kaybetmeyen sayılı şehirlerinden biri Roma’dır. Avrupa’da, Atina’dan sonra en eski ikinci büyük şehir olan Roma’da tarihin ilk büyük güçlü imparatorluklarından biri kurulup gelişmiştir. Roma, aynı zamanda, modern devlet anlayışının, hukuk ilkelerinin doğduğu yerdir. Hıristiyanlığı bütün Batı dünyasına yayan merkez de bu şehir olmuştur.

Roma, daha eski çağlarda, İtalya’nın öteki şehirlerine birçok yollarla bağlıydı. Bundan dolayı ”Bütün Yollar Roma’ya çıkar” sözü ünlüdür. Bugün de Roma, güzel, düzgün yollarla, Kuzey ve Güney İtalya’ya, Avrupa’nın büyük merkezlerine bağlıdır.

Modanın dünyada kalbinin attığı yerlerden biri olan Roma, aynı zamanda her bütçeye uygun bir alışveriş kültürüne sahip. İster tasarım elbiseleri ister ucuz ve şık elbiseler arayın, Roma, en iyi tasarımcı mağazalarından bağımsız butiklere, alışveriş merkezlerinden pazar tezgahlarına kadar geniş bir yelpaze sunar ve bir şekilde sizin bütçenize de hitap eder. Vio Condotti’de Prada, Gucci gibi dünyaca ünlü markaları bulabilirsiniz.

-Aşk Çeşmesi

Rivayete göre çeşme, askerler ve güzel bir Roma kızı arasında geçen konuşmalar sayesinde günümüze gelmiştir. Roma’da savaş döneminde yorgunluktan ve susuzluktan bitap düşen askerler, güzel bir kızla karşılaşır ve nereden su bulabileceklerini sorar. Güzelliğiyle büyüleyici olan genç kız, şu an çeşmenin bulunduğu yeri göstererek oradaki toprağı kazmaları durumunda su ile karşılaşacaklarını söyler. Askerler başka bir şanslarının olmadığının farkında olup kızın dediğini pek de inanmasalar da gerçekleştirir. Ve askerler sonuçta suya kavuşurlar. Eğer çeşmeye 1 tane bozuk para atarsanız Roma’ya tekrar geleceğinize , 2 tane atarsanız Roma’da hayatınızın aşkıyla tanışacağınıza, 3 tane atarsanız Roma’da tekrar gelip, hayatınızın aşkı ile Roma’da evleneceğinize işaret eder. Via Cola di Rienzo’da ise, orta gelirli bütçelerin aradığı fiyatları görmek mümkündür. Butik tasarımcıların bulunduğu bölgede Brandy, gençlere yönelik kıyafetlerin satıldığı bir mağazadır. Via del Corso; uzun dar sokak, Roma’nın tarihi yapılarının kalbine doğru gider. Piazza Venezia’dan Piazza del Popolo’ya doğru giden yolda kısa bir yürüyüşle Pantheon’a veya Trevi çeşmesine bu sokak üzerinden ulaşabilirsiniz. Akşam vakti tezgahların kurulduğu yerel satıcılarından H&M, Mango, Diesel, Levis ve Zara gibi lüks markalarla karşılaşırsınız. Küçük butik tasarımcıların, kitapçıların yanı sıra Galleria Alverto Soldi alışveriş merkezi de bu sokak üzerinde kalır. Eğer özel bir markaya bağlı değilseniz Via del Corso, Roma’nın gezip keşfetmek için ideal sokaklardandır. Roma’da her Pazar sabahı kurulan Porto Portese Flea, Roma’nın en büyük pazarıdır. Burada ikinci el ve yeni malların yanı sıra gıda, antika ve yedek parça gibi sonsuz bir ürün yelpazesine erişmeniz mümkündür. Tek yapmanız gereken tezgahları dikkatlice ve sıkılmadan taramak. 8 numaralı tramvay ile Largo Arjantin’den Trastevere durağına oradan da Vie Ippolito Niveo’ya doğru beş dakikalık bir yürüyüşten sonra kalabalığı takip ederek pazar yerini bulabilirsiniz. 

Metro ağı çok gelişmemiş olmasına rağmen,  A ve B hatlarını kullanarak kentteki pek çok önemli noktaya ulaşabilirsiniz. Kuzeybatıdaki Battistini’den güneydoğudaki Anagnina’ya uzanan turuncu renkli A hattındaki Cipro durağı Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli’ne, Ottaviano St. Peter Bazilikası’na, Spagna Villa Borghese’ye, Barberini Trevi Çeşmesi ve Pantheon’a yakın konumda yer alıyor. Mavi renkli B hattında ise Colosseo durağında inerseniz, Kolezyum ve Roma Forumu’na kısa sürede ulaşabilirsiniz. Her iki hat da Termini Tren Garı’na uğruyor. Haftanın her günü 05.30’dan 23.30’a kadar hizmet veren metro, Cuma ve Cumartesi gece 01.30’a çalışıyor. Araçlara binmek için ihtiyacınız olan biletleri istasyonlardaki gişelerden, gazete satan stantlardan ve büfelerden satın alabilirsiniz.

Gezginlerin ulaşımda en sık kullandıkları araç konumundaki otobüsler gündüzleri 338, geceleri ise 22 hatta işliyor. Sabah 05.00 ila 06.30 arasında çalışmaya başlayıp gece yarısına kadar hizmet veren gündüz hatları (U) filonun önemli bir kısmını oluşturuyor. Gece hatları (N) ise gece yarısından güneşin varlığını hissettirmeye başladığı 05.00-06.00 saatlerine kadar ulaşım ihtiyacına çözüm getiriyor. Bu hatlara ek olarak ayrıca metropolün dış kesimlerine giden express (X) ve belirli saatlerde (E) banliyölere çalışan araçlar da bulunuyor.

Hop On Hop Off tur otobüsleri sayesinde hem kentin kültürel ve tarihi zenginliğini yansıtan müzeleri, cazibe noktalarını gün boyunca tek bir fiyat ödeyerek görebilir hem de bu sayede ulaşıma harcayacağınız meblağı konaklama, alışveriş gibi başka şeyler için kullanarak tatilinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz. Roma’da hop on hop off tur dendiğinde 3 firma öne çıkıyor. Bu firmalar City Sightseeing, Big Bus ve Roma Cristiana. İlk iki firma 24 ve 48 saatlik tur paketlerini gezginlerin tercihine sunuyor. Roma Cristiana’nın bu paketlere ek olarak biri 36, diğeri 72 saatlik 2 bilet seçeneği daha bulunuyor. Turlara katılan yolcular rehberli bilgilendirme, belirli müze ve cazibe noktalarında sıra beklememe, anlaşmalı noktalarda indirimli fiyatlardan yararlanma hatta bisiklet turu gibi ayrıcalıklı hizmetlerden satın aldıkları paket dahilinde yararlanabiliyor.

Roma şehir içi ulaşım rehberi bünyesinde sizlere önerebileceğim son seçenek, bisiklet veya Vespa kiralama. Yerel halkın kışın bile yoğun bir şekilde kullandıkları Vespa tarzı scooter’ların kiralama bedelleri aracın özelliklerine ve firmaya bağlı olarak 30 ila 70 Euro arasında değişiyor.

Panteon

Latince de ‘’tüm tanrıların tapınağı’’ olarak bilinen Panteon,  ilk olarak Antik Roma’nın tüm tanrıları için tapınak olarak inşa edilmiş bir yapıdır. Panteon kavramı bugün içinde meşhur kimselerin gömülü olduğu anıtlar için kullanılır.  Tepesinde daire biçiminde boşluk vardır. İlk başta içerisinde pagan tanrı heykelleri varken, kilise tarafından bu heykeller yok edilmiş, Pantheon da bir Katolik kilisesi haline getirilmiştir. Bu kubbenin çapı 43 metredir. Tavanında oculus (göz) adı verilen 9 ft. (2,7 m) bir açıklık vardır, yağmur girmediğine dair bir inanış olsa da bu doğru değildir.

 

İspanyol Merdivenleri

İspanyol Merdivenleri’nin altındaki Piazza di Spagna, Roma’daki (İtalya) en ünlü meydanlardan biridir. Adını, İspanya’nın Büyükelçiliği’nin Kutsal Topraklar arasında yer alan Palazzo di Spagna’ya borçludur. 135 basamaklı görkemli merdiven 1725 yıldönümü şenliği sırasında Papa Benedict XIII tarafından açıldı.

 

-Piazza Navona

Piazza Navona, MS 1. yüzyılda inşa edilen Domitianus Stadyumu’nun bulunduğu yere inşa edilmiştir ve stadyumun açık alanını oluşturur. Antik Roma döneminde, meydana agones (oyunlar) izlemek için gidilirdi ve bundan dolayı Circus Agonalis (rekabet arenası) olarak bilinmekteydi. Meydandaki dört nehir çeşmesi en dikkat çeken  yerdir. Bu çeşme 1651’de Bernini tarafından yapılmış. Çeşmedeki 4 heykel, 4 kıtadaki 4 nehrin 4 tanrısını simgeler. Afrika Nil nehri, Asya Ganj Nehri, Avrupa Tuna Nehri ve Amerika Plata Nehri.

 

San Pietro meydanı

Aziz Petrus Meydanı her yıl binlerce Katolik mezhebine sahip olan insanların ibadet için geldikleri Aziz Petrus Bazilikası’nın önünde geniş bir alan üzerinde yer alır. Alan dünyanın en büyük meydanlarından biridir.  Meydan 1656-1667 yılları arasında yapılmış ve tam bir elips formuna sahip. Meydanın iki tarafında çok sayıda sütun, ortasında bir dikilitaş ve 2 adet çeşme var. Soldaki çeşme Bernini, sağdaki çeşme ise Domenico Fontana tarafından yapılmıştır. Meydanın ortasında yer alan dikilitaşın M.Ö. 1. yüzyıldan kalmış olduğu tahmin ediliyor. Dikilitaşın üzerinde bir çapraz haç yer alıyor. Bu taşın meydana dikilmesi için ise 150 atın ve 47 vinç yardımına ihtiyaç duyulmuştur. Meydanın etrafındaki heykellerin içinde en önemlilerinden biri de dev Aziz Pavlus Heykeli. Pavlus ilk dönem Hristiyanlarına karşı çıkıp onlara şiddet uygulamıştır. Şam’daki inananları yakalayıp Kudüs’e getirmek için yola çıkan Pavlus, Şam yolunda iken gökten gelen nur İsa ile karşılaştı ve kör oldu. Bu andan itibaren Mesih’in dini Hristiyanlık için çalışmaya başladı.

 

-Kolezyum

İmparator Vespasianus tarafından M.S. 70’li yıllarda yapımına başlanmış, M.S. 80’de Titus döneminde tamamlanmıştır. İmparator Vespasianus bu devasa amfitiyatroya sülalesi Flavian hanedanlığının ismini vermiştir. Colessum’un özgün adı Flavian Amfitiyatrosu’dur. Colosseum adını, önünde bulunan İmparator Nero’nun günümüze ulaşamamış “Colossus Neronis” heykelinden aldığı düşünülmektedir. Amfitiyatro, Antik Romalılarda, içinde savaş oyunları, gladyatör ve vahşi hayvan dövüşlerinin düzenlendiği daire yada oval planlı alanı kademeli oturma yerleriyle çevreleyen yüksek yapıdır.

Amfitiyatroların ortasında yer alan, dövüşlerin ve diğer oyunların sergilendiği düz, kumla kaplı, elips biçimli alan ise arenadır. Kolezyum en bilinen tabiri ile, Roma’nın ölüm arenasıdır. Kolezyum’da gladyatör dövüşlerinin yanısıra deniz savaşları canlandırmaları, hayvan avlama gösterileri, idam törenleri, klasik mitolojiye dayanan tiyatro gösterileri de gerçekleştirilirdi.

Ülke; İtalya

Para Birimi; Euro (EUR)

Dil; Latince, İtalyanca, İngilizce, Almanca, Fransızca

Paylaş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Ne Dediler ?

turlarımıza katılan misafirlerimizin deneyimleri
AllAvrupa Turu

© 2013 - 2022 Avruparail Bütün Hakları Saklıdır.