Viyana Gezi Rehberi

Viyana Avusturya’nın başkenti ve ülkeyi meydana getiren dokuz federal eyaletten biri. Avusturya’nın kuzeydoğusunda, Tuna Nehri kıyısında yer alır. Viyana idari bakımdan 23 ilçeye ayrılır. Şehir merkezini kısaca Ring olarak isimlendirilen Ring Caddesi çevreler. Viyana Avusturya’nın kültür merkezi olmasının yanısıra dünyanın başta gelen müzik merkezlerinden biridir. Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert ve daha birçok meşhur müzisyen Viyana’da yaşamış ve çalışmalarını orada sürdürmüştür. Viyana’da 30’dan fazla müze vardır. Habsburglara, Kutsal Roma-Germen İmparatorlarına ve müzisyenlere ait eşyaların sergilendiği birçok koleksiyon bu müzelerde sergilenir. Viyana aynı zamanda kendine has atmosferi olan kahvehaneleriyle meşhurdur. Yüzyıllardan beri Viyanalıların hayatında çok  önemli rol oynayan bu kahvehanelerden bazıları meşhur sanatçıların ve yazarların buluşma yeri olarak tanınmıştır.

-SCHÖNBRUNN SARAYI

 

Viyana’nın Kraliyet Sarayı olan Schönbrunn, mükemmel bir peyzaj mimarisine sahip olmasıyla ünlenmiştir. İçerisinde hayvanat bahçesi ve son zamanlarda popülerleşen 2 tane teranyum bulunmakta. Teranyumlardan biri bitki diğeri ise kelebek teranyumudur.

Schönbrunn Sarayi İmparatoriçe Maria Teresa tarafindan 1754’te yaptırılmış. Maria Theresa 16 çocuğuyla birlikte burada yaşamış. 1772’te 6 yasindaki Mozart’ ı huzurunda piyano çalması için buraya davet etmiş.

Mükemmel bahçesinde ağaçların dallarını özel bir teknikle budayıp yapmış olduklari bir de labirent bulunan saray. sizi Alice Harikalar Diyarı’nda hissettirecek.

 

-Aziz Stephen Katedrali

Katedral,Viyana’nın ruhani ve dünyevi işlerinde önemli bir rol oynadı ve 1782 yılında Mozart’ın düğününe şahitlik etmiştir. Osmanlı kuşatmalarında halkın bu katedralin içinde toplanıp dua ettiği söylenir. Tarihçiler bu katedralin alınamadığını belirtirler.

 

-Rathaus

Rathausplatz’da yer alan bu neo-gotik yapı 1883 yılında inşa edilmiştir ve Viyana siyasi hayatının kalbidir. Viyana Belediye Başkanı’nın ikametgahı ve ayrıca halka açık etkinliklerin düzenlendiği önemli bir yerdir. Yapıda 30 Milyon Tuğla ve 40.000 metreküp doğal taş kullanılmış. Kulenin yüksekliği 100 metreye yakın. Binanın içinde devasa bir balo salonu da mevcut.

 

-Parlamento

İmparatorluk Konseyi toplantıları düzenlemek için inşa edilen bu görkemli saray, 13 hektarlık bir alana yayılan Viyana’nın en büyük yapılarından biridir.

1883 yılında bitirilen bina, mimar von Hansen tarafından tasarlandı. Eşsiz tarzını, antik Yunan mimarisinin yoğun etkisine borçludur. Yunanistan, demokrasinin doğduğu yer olarak kabul edildiğinden, parlamentonun Yunan mimarisine benzetilmesinde derin bir sembolik anlam taşımaktadır.

 

-Belvedere Sarayı

Belvedere Sarayı, 1668- 1745 yıllarında Savoy Prensi Eugene emri ile mimar Johann Lucas von Hildebrandt´a yaptırılmıştır. Yukarı ve Aşağı Belvedere Sarayı olarak iki parçadan oluşan barok yapılar birbirine çok geniş ve gözalıcı bir bahçe ile bağlıdır. 15 Mayıs 1955’te Avusturya’’nın II.Dünya Savaşı’’ndan sonra özgürlüğüne kavuştuğu anlaşmanın burada imzalanmış olmasıdır.

 

-Ring Strasse

 

Ringstrasse, Viyana, Avusturya’nın tarihi Innere Stadt (Eski Şehir) bölgesinin çevresinde çevre yolunda hizmet veren dairesel bir büyük bulvardır.

  1. yüzyılın ortalarında şehir surlarının sökülmesinden sonra inşa edilmiştir.1860’lardan 1890’lara kadar, Ringstrasse boyunca, Klasik, Gotik, Rönesans ve Barok mimarisinin unsurlarını kullanarak, bazen Ringstraßenstil (“Çevre Yolu stili”) adı verilen eklektik bir tarihi tarzda birçok büyük kamu binası inşa edildi.Mimari güzelliği ve tarihi nedeniyle, Viyana

Ringstrasse “Çevre Yollarının Efendisi” olarak adlandırılmıştır ve UNESCO tarafından Viyana Dünya Mirası Alanının bir parçası olarak belirlenmiştir.

Ülke; Avusturya

Para Birimi; Euro (EUR)

Dil; Almanca, Macarca, İngilizce, Hırvatça, Slovence

Paylaş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Ne Dediler ?

turlarımıza katılan misafirlerimizin deneyimleri
AllAvrupa Turu

© 2013 - 2022 Avruparail Bütün Hakları Saklıdır.