Venedik Gezi Rehberi

VENEDİK

Venedik, Kuzey İtalya’ nın doğusunda Adriyatik denizi kıyılarında karaya 4 kilometre uzunluğunda kara ve demiryolu köprüsü ile bağlanan, yaklaşık 118 adacık üzerine kurulu bir ada şehirdir. Venedik’te adacıkları birbirinden ayıran 170 kanal ve birbirine bağlayan 400 köprü bulunur. Venedik, tarih boyunca Avrupa´nın en önemli ticaret başkentlerinden biri olmuştur. Venedikliler, Türklerden ve Araplardan öğrendikleri sayı sistemi ile ticaret aritmetiğini en üst düzeye çıkarmışlar ve bu nedenle bütün Avrupalı tacirler bu aritmetiği öğrenebilmek için Venedik’te açılan birçok okula gelerek eğitim almışlardır.  Venedik’te yaşayanların %50’den fazlası geçimlerini turizmden sağlamaktadırlar. Bugüne kadarki rekor bir günde 150.000 turisttir. Bu kadar turistik olması ve herşeyin deniz yoluyla taşınması sonucu fiyatlar İtalya’nın geneline göre daha pahalıdır.

Kentin eşine az rastlanır yapısı, kara taşıtlarının kullanımını kısıtlarken gezginlere neredeyse sınırsız özgürlük tanıyor. Bu fırsattan yararlanıp Avrupa’nın yayalara ayrılmış en büyük alanı olarak değerlendirilen kent merkezini yürüyerek keşfe çıkabilirsiniz.

Venedik ulaşım ağında en fazla tercih edilen araçlar, yerel dildeki adları vaporetto olan su otobüsleri. Tekneler, Büyük Kanal’ı merkezine alan 22 farklı rotada yolcu taşıyor.

Maskeler ve kanallarla birlikte kentin en büyük simgelerinden biri olan gondollar vaporetta’lar hizmete girene kadar şehir içi ulaşımın belkemiğini oluşturuyormuş. Ancak günümüzde bu nostaljik araçlar daha çok çiftlere özel romantik turlar için kullanılıyor. Hatta önceden söylenirse tur sırasında serenat, özel güzergâh, fotoğraf çekimi gibi ayarlamalar yapılabiliyor.

Su taksisi, Venedik ulaşım ağında tercih edebileceğiniz en konforlu seçenek konumunda. Kişiye özel oldukları için zamandan tasarruf sağlamaları araçların sunduğu bir başka avantaj. Kentte bu hizmeti veren 4 firma bulunuyor.

Şehir içi ulaşım ihtiyacınızı gidermek için pratik ve de aynı zamanda ekonomik bir çözüm arıyorsanız, City Sightseeing tarafından düzenlenen Venedik hop on hop off tekne turlarına katılabilirsiniz. 24 ve 48 saatlik seçenekler halinde sunulan duraklamalı turlar sayesinde gezginler Venedik gezilecek yerler listelerine aldıkları pek çok mekânı görme fırsatı buluyor.

San Marco Meydanı

Venedik’in sosyal, dini ve politik merkezi olup San Marco Kilisesi, Aziz Mark’ın Çan Kulesi, Torre dell’Orologio ve Ducale Sarayı gibi kentin önemli simgelerine ev sahipliği yapmaktadır. Napolyon’un “Avrupa’nın Salonu” olarak nitelendirdiği San Marco Meydanı tarih boyunca kentin hukuki ve yönetsel anlamda merkezi olmasının yanı sıra, kente su yoluyla ulaşım sağlandığı dönemlerde tüccarlar için Venedik’e açılan kapıymış aynı zamanda.San Marco Meydanı tarihi boyunca çeşitli gösterilere, protestolara, idamlara, kutlamalara ve festivallere sahne olmuştur.

San Marco Bazilikası ve Çan Kulesi

9.yüzyılda yapılan Bazilika, içerisinde çok değerli kutsal tarihi eserler barındırıyordu. Bu eserlerden birkaçı 828 yılında tüccarlar tarafından çalındı. Bir rivayete göre, tüccarlar muhafızları geçip, eserlerı fıçılarda domuz eti katmanlarının altına saklayarak gizlice bazilikadan çıkardılar. Denizde bir fırtınanın çıkmasıyla beraber, hırsızları ve değerli kargolarını neredeyse boğuyordu. St. Mark’ın kendisinin kaptana göründüğünü ve yelkenleri indirmesini söylediğini inanılıyor. Gemi böylelikle kurtarıldı ve tüccarlar güvenliklerini mucizeye borçlu olduklarını söyledi. Bazilikadaki birçok eser Konstantinopolis savaşı sırasında savaş ganimeti olarak getirildi. Bu ganimetler arasında 4 büyük bronz at, Madonna Nicopeia ikonu, altın sunak parçalı emayeler, kutsal emanetler, haçlar, kadehler ve ayinlerde kullanılan metal tabaklar. 98.6 metre olan çan kulesi, 16. yüzyıl da restorasyon görmüş, 14 Haziran 1902’de tekrarda yıkılmış. Bu nedenle çan kulesi 1903’te tekrardan yapılmıştır ve birçok deprem görmesine rağmen kuleye bir zarar gelmemiştir.

Büyük Kanal

Büyük Kanal, Venedik’in en gözde turistik mekanlarının çoğunu birbirine bağlamakla kalmaz, aynı zamanda en gözde cazibe merkezlerinden biridir. Şehrin göbeğinde kıvrımlı rotaya sahip olan kanal, aynı zamanda Venedik’in Ana Caddesi olarak biliniyor.Tüm bu büyük sarayları görmenin en iyi yolu. Hava karardıktan sonra ışıkları yanan sarayları gondol seyahati yaparken izlemek Venedik’te yapılacak en keyifli gece aktivitelerindendir. Santa Maria della Salute, Peggy Guggenheim Koleksiyonu, Palazzo Corner della Ca’ Grande, Ponte dell’Accademia and the Güzel Sanatlar Akademisi, Palazzo Grassi, Ca’ Rezzonico ve 18.yüzyıl Venedik Müzesi, Traghetti,  Ca’ Foscari, Ponte di Rialto (Rialto Köprüsü), Fondaco dei Tedeschi (Alman Ticaret Borsası), Balık Pazarı, Ca’ d’Oro, Ca’ Pesaro, San Stae, Palazzo Vendramin-Calergi, Fondamenta Turchi ve Doğa Tarihi Müzesi, Santa Maria di Nazareth, Ponte della Costituzione (Anayasa Köprüsü) kanal turu sırasında karşınıza çıkacak eserlerdir.

Rialto Köprüsü

Bölgenin en önemli köprüsü olarak lanse edilen Rialto Köprüsü, Venedik’te bulunan San Marco ile San Polo bölgelerini birbiri ile bağlamaktadır. Bölgenin en önemli akıntısının bulunduğu Grand Kanal üzerine inşa edilmiş olan Rialto Köprüsü, yaklaşık 450 yıllık bir tarihe ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa kıtasının en önemli figürleri arasında yer alan Rialto Köprüsü, aynı zamanda da Venedik’in sembolü olarak da kabul edilmektedir. 1588 yılında Roma İmparatorluğu döneminde yapımına başlanılmış olan Rialto Köprüsü, 3 yıl gibi kısa bir süre içinde tamamlanmış ve nihayetinde 1591 yılında hizmete girmiştir. Bu köprü öncesinde yine bölge kanallar ile kaplı ve derme çatma yapılarla San Polo ile San Marco arasında bağlantı sağlanmakta idi. Ancak 1588 yılında Rialto Köprüsü’nün şu anki yerinde başka bir köprü vardı ve bu köprü tamamen ağaçtan yapılmıştı. Sonrasında köprü yıkılmış ve onun yerine Rialto Köprüsü yapılmıştır. Köprü yaklaşık 450 yıldır halen sağlam bir şekilde ayakta durmaktadır.

Ülke:
İtalya (kuzey)
Para Birimi:
Euro (EUR)
Dil:
İtalyanca, İngilizce
Paylaş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Ne Dediler ?

turlarımıza katılan misafirlerimizin deneyimleri
AllAvrupa Turu

© 2013 - 2022 Avruparail Bütün Hakları Saklıdır.