Prag Gezi Rehberi

PRAG

Prag Çek Cumhuriyeti’nin başkentidir ve ülkenin en büyük şehridir.Orta Avrupa’nın en büyük ve en önemli şehirlerinden biri olan Prag, dünyanın en ünlü turizm şehirlerinden. Prag, müthiş bir ortaçağ kenti. Ortaçağa tanıklık etmiş birçok şehirden farkı ise, o döneme ait kalıntıların hala işlevsel bir şekilde sanat ve estetikle harmanlanarak kullanılıyor olması. Hemen ortasından, geçen Vltava Nehri, nehri ve tüm kenti koltukları altına almış gibi duran ihtişamlı Prag Kalesi, UNESCO tarafından koruma altına alınmış efsane şehir meydanı, barok ve gotik mimarinin en ihtişamlı örnekleri olan dev katedralleri ile Prag, ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken en güzel şehirlerden.

Prag küçük bir kent olsa da tarihi içerisinde büyüme ve genişleme olaylarına da şahitlik etmiştir. Özellikle 14. yüzyılda İmparator IV. Charles döneminde büyük bir ilerlemeye tanık olmuştur. Prag tarihinde benzer bir dönem 16. yüzyıldır. İmparator II. Rudolf dönemi de Prag tarihi için parlak bir devir olmuştur. Bu dönemde Prag kültür, sosyal olaylar, politika ve mimari merkezi olmuştur ve bunun etkileri hala görülebilmektedir.

Prag’ın bir diğer adı “Altın Kent”tir. Kimileri bunun nereden geldiğini tam olarak düşünmese Orta Çağ’da oldukça etkili bir yer olan burası simya biliminden gelmektedir.17. yüzyılda ünlü simyacılar John Dee, Edward Kelley gibi isimler burada yaşamış ve çalışmıştır. Bu dönem ayrıca birçok bilim adamı, astronom ve sanatçının Prag’da bulunduğu bir çağdır.

Astronomik Saat

Saatteki iskelet figürü ölümü simgeler ve saat başı çanı çalarak ölümün her an geleceğini belirtir. Yanındaki Osmanli yeniçerisi figürü de şehveti simgeler. karşısında iki figür daha vardir. Bunlardan biri elinde para kesesini tutan yahudidir ve cimriligi simgeler. Diğeri de kibiri simgeleyen bir figürdür. Kafasını evet öleceksiniz anlamında aşağı yukarı sallayan iskelet bu ve diğer iki figür ölüm çanı çaldıkça kafasını sağa sola sallayarak ‘hayır’ derler. Şov sırasında 12 havari heykelleri saatin yukarısında bulunan pencereden geçiş yapıyor ve gösteri horozun ötmesiyle sona eriyor. Saati yapan Hunuş bu saati yaptıktan sonra Avrupa’nın en ünlü insanlarından biri oluyor. Kral dan bile daha popüler hale geliyor. bir çok yerden teklif geliyor saati yapması için kral da bunu duyup bir daha baska bir yere bu saati yapmasın diye gözlerine mil çektiriyor. Kör olan Hunuş usta da kendini saatin mekanizmasına asıyor. Amacı hem saati bozmak hem de intihar etmek. Saat 50 yıl bozuk kalıyor ve sonra başka usta tarafından tamir ediliyor.

Charles Köprüsü

Charles Köprüsü, Eski Kent ile Küçük Kent’i (Malá Strana) birbirine bağlayan taş bir Gotik köprüdür ve ilk birkaç yüzyıl boyunca aslında Taş Köprü olarak adlandırıldı. Çek Kralı ve Kutsal Roma İmparatoru Charles IV tarafından yaptırılmıştır. Yapının mimarı, diğer eserleri Prag Kalesi’ndeki St. Vitus Katedrali’ni de içeren mimar Petr Parlé idi.

Köprünün yapısını güçlendirmek için harç içerisine yumurta sarısının karıştırıldığı söylenir.

Prag Kalesi

Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanının resmi ofisidir.

Kale, Bohemya kralları, Kutsal Roma imparatorları ve Çekoslovakya başkanları için iktidar koltuğuydu.

Guinness Rekorlar Kitabına giren en büyük kale özelliğine sahip olan Prag Kalesi, aynı zamanda dünyadaki en büyük antik kaledir. İçerisindeki saraylar, kilise ve katedraller, bahçeler ve dar sokaklarıyla adeta kendi başına bir şehir.

9. yüzyılda Prens Borivoj’un burada yaptırdığı ahşap Kraliyet Sarayı idi. O dönemde kale sınırları içerisinde sadece bu saray, birkaç kilise ve bir manastır bulunmaktaydı.Takip eden yıllarda çeşitli Bohemyalı ve Germen Hanedanlıkları’nın yaptırdıkları yeni yapılar veya restore ettirdikleri tarihi binalarla büyüyen Prag Kalesi aslında 1541 yılında çıkan yangınla yerle bir olmuş fakat sonrasında özellikle II. Rudolf Dönemi’nde buradaki restorasyonlarla kale eski ihtişamlı günlerini bile sönük bırakan bir gelişim yaşamış ve bugünkü halini almış.

Franz Kafka Müzesi

Franz Kafka hayranıysanız ve kendinizi Franz Kafka romanında hissetmek isterseniz burası tam size göre bir yer. Müzenin dışında duran Çek Cumhuriyeti haritası şeklinde küçük bir havuz, havuzun iki başında doğu ve batıyı temsil eden iki adam heykeli vardır.

Kafka’nın Kinetik Heykeli

Bu onbir metre uzunluğundaki heykelin 42 hareketli basamakları, ünlü Çek yazar Franz Kafka’nın yüzünü oluşturuyor.  Sanatçı David Černý’nın 39 tonluk büstü, Kasım 2014’te yapılmış, doğrudan Národní třída metro istasyonunun üstünde, Quadrio iş merkezinin yanında duruyor.

Eski Kent Meydanı

Prag’daki en eski ve tarihsel olarak en önemli meydan, birçok gezgine göre en güzel Avrupa meydanlarından biridir.

Wenceslas Meydanı ve Charles Köprüsü arasında bulunan ve 9 bin metrekareyi aşan bir alanı kaplayan Eski Kent Meydanı, birçok ilginç tarihi bina ile çevrilidir ve Çek’e seyahat ederken mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Meydan, birçok tarihi olaya şahitlik etmiştir; 1422’de Hussite Reformu’nun önemli bir figürü olan Jan Želivský bu meydanda idam edilmiştir. 1621’de, Çek Cumhuriyeti’nin sınıfların ayaklanmasının en trajik olaylarından biri (1618-1620 tarihi dönemi, sosyal sınıflar Hapsburg saltanatına karşı savaştığı tarihi dönem) Eski Kent Meydanı’nda meydana geldi.

Dans Eden Ev

1. Dünya Savaşı sırasında yıkılması sonucu, yerine yeni ve modern bir bina yapılması kararı alındı. Hollandalı ING Bankası, buraya yeni bir ev yapmaya karar verdi. Önce Jean Nouvel ile görüşen ING, Jean Nouvel’in araziyi küçük bulması yüzünden teklifi reddedince, Frank Gehry ile anlaştı. Bina aynı zamanda Ginger ve Fred olarak da anılmakta.

Ünlü dansçılar Ginger Rogers ve Fred Astaire’i hatırlatan kuleler nedeniyle ismi bu şekilde adlandırılmıştır. Binanın taş kısmı erkek figürünü, cam kısmı ise kadın kısmını simgeliyor. Günümüzde bu bina otel olarak hizmet vermekte.

Ülke:
Çek Cumhuriyeti
Dil:
Çekçe,  İngilizce, Almanca
Para Birimi:
Çek Korunası (CZK)
Paylaş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Ne Dediler ?

turlarımıza katılan misafirlerimizin deneyimleri
AllAvrupa Turu

© 2013 - 2022 Avruparail Bütün Hakları Saklıdır.