Pisa Gezi Rehberi

PİSA

Pisa merkezi İtalya’da Toskana Bölgesi’nde yer alır. Ünlü Eğik Pisa Kulesi ve içinde Pisa Katedrali ve vaftizhanesi ile birlikte bulunduğu “Piazza del Duomo” bölgesi 1987’den itibaren UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır. Pisa 11. ve 14. yüzyılları arasında İtalya yarımadasının en güçlü 4 deniz cumhuriyetlerinden biri olarak tarihe geçmiştir.  Ayrıca Pisa ünlü bilim adamı Gelileo Galilei’nin yaşamış olduğu kenttir.

Merkezi alışveriş bölgesi Corso İtalya çevreinde, tren istayonu ile Ponte di Mezzo arasında ve  kuzeyindeki Via Borgo Stretto’dadır. Pisa Kulesi’nin çevresinde turistler için hazırlanmış hediyelik eşya stantları bulunmaktadır. El sanatı ile ünlenmiş olan Piazza di Cavalieri’yi el sanatları meraklılarını beklemekte. Şık mağazaları gezmek isterseniz gezi rotanızı Borgo Stretto’ya çevirebilirsiniz.

Pisa’da tren istasyonu şehir merkezine çok yakın, hatta şehrin içinde diyebiliriz. Her ne kadar sizi merkeze götüren otobüsler olsa da on beş dakikalık bir yürüyüşle Mucizeler Meydanına ulaşabilirsiniz. Otobüs kullanmak isteyenler, istasyonun hemen çıkışında LAM ROSSA hatlı otobüse binebilirsiniz. Bilet ücreti 2 Euro, bileti otobüste şoförden temin edebilirsiniz.

Piazza dei Miracoli

Resmi olarak Katedral Meydanı olarak bilinen Mucizeler Meydanı, Dünyanın en iyi mimari komplekslerinden biridir.  Katolik Kilisesi tarafından kutsal sayılan meydan, dört büyük dini yapı tarafından çevrelenmiştir: Pisa Katedrali, Pisa Vaftizhanesi, Campanille ve Camposanto Monumentale (Abidevi Mezarlık). Meydanda bulunan üç yapının, insan yaşamının ana aşamalarını sembolize eder; Vaftizhane doğumu, Santa Maria Assunta yaşamını ve Camposanto  ölümü işaret ediyor.

Pisa Kulesi

Pisa aslında çan kulesi olduğundan katedralin bir parçası olarak kabul edilir. Kule, çanlar odası dahil sekiz katlıdır. Alt kat 15 mermer kemerden oluşmaktadır. Sonraki altı katın her birinde kuleyi çevreleyen 30 kemer bulunur.

Son kat, 16 kemerli çan odasının kendisidir. Kulenin içinde 297 basamaklı döner merdiven bulunmaktadır.

Pisa Kulesi 1990 yılında, yıkılabileceği endişesi üzerine 800 yıldır ilk kez ziyaretçilere kapatılmıştı. O dönem kule 4,5 metre eğikti.Polonyalı uzman Michele Jamiolkowski önderliğindeki bir grup uzman 1993’ten 2001’e dek kuleyi sağlamlaştırmaya çalıştı.Kule, yaklaşık 260 milyon dolarlık masrafla 45 santimetre doğrultuldu. Eğimiyle ünlenen Pisa Kulesi’ni turumuzun 11.gününde görebilir ve klasikleşen Pisa Kulesi pozlarından verebilirsiniz.

Vaftizhane

Diotisalvi tarafından 1297’de tamamlanan yapı, 104 m yüksekliğinde ve 35,5 m çapında bir silindir olarak inşa edilmiş. Muazzam akustiği ve Nicola Pisano tarafından yapılmış altıgen kürsüsü ile dünyaca ünlü olan Vaftizhanenin alt bölümü Romanesk tarza, üst bölümü ise Nicola ve Giovanni Pisano tarafından Gotik tarzda tasarlanmış. Kule ve katedralle aynı dengesiz toprak üzerine inşa edilen Vaftizhane, katedrale doğru 0.6 derece eğiliyor. Mimarın ölümünden sonra, stilini daha modern Gotik olana değiştirerek Nicola Pisano çalışmaya devam etti.

Katedral

Katedral; Santa Maria Assunta’ya adanmış Pisa Başpiskoposluğunun ortaçağ katedralidir. İnşaatına 1064 yılında mimar Buscheto tarafından başlanan Katedral. Kendine özgü Pisan Romanesk mimarlık tarzı için model oluşturdu. İç mekandaki mozaikler ve sivri kemerler ile, güçlü bir Bizans etkisi gözlemlenmekte. Galileo’nun, bir sarkacın hareketi hakkındaki teorisini, nefin tavanından sarkan tütsü lambasının (mevcut olanı değil) sallanmasını izleyerek geliştirdiğine inanılmaktadır. Şimdiki lambadan daha küçük ve daha basit olan bu lamba şimdi Aulla kilisesinde, Camposanto’da tutuluyor.

Ülke:
İtalya
Dil:
İtalyanca, İspanyolca, Fransızca, İngilizce
Para Birimi:
Euro (EUR)
Paylaş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Ne Dediler ?

turlarımıza katılan misafirlerimizin deneyimleri
AllAvrupa Turu

© 2013 - 2022 Avruparail Bütün Hakları Saklıdır.