Belgrad Gezi Rehberi

BELGRAD

 

Belgrad, Sırbistan ‘ın başkenti ve en büyük şehridir. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda yer almaktadır. 1,2 milyonluk merkez nüfusu ve 1,65 milyondan fazla metropolitan nüfusuyla Güneydoğu Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olan kentin adı Beyaz Şehir anlamına gelmektedir.

Belgrad’ın kurulduğu alan, Prehistorik Avrupa’nın en büyük kültürlerinden olan Vinča kültürünün MÖ 6. yüzyıl dolaylarında doğduğu yerdir. Antik dönemde kentin bulunduğu alanda bir Trak-Dak kabilesi olan Singiler yerleşmişken MÖ 279’dan sonra bölgeye gelen Keltler buranın adını Singidūn olarak değiştirdi. Roma İmparatoru Augustus tarafından fethedilerek 2. yüzyılın ortalarında şehir hakları ile ödüllendirilen Belgrad 520’li yılların başlarında sürekli olarak Slav akınına uğradı. Stratejik konumu nedeniyle kent antik çağda sayısız Doğu ve Batı ordusunun 115 savaşına sahne oldu ve tarih boyunca 44 kez yerle bir edildi. Orta Çağ süresince Bizans İmparatorluğu, Franklar, Birinci Bulgar Devleti, Macaristan Krallığı ve Sırp Despotluğuhâkimiyetine giren kent 1521’de Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyetine girerek bir sancak hâline getirildi ve devletin Avrupa’daki toprakları ile tüm Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri oldu. Kentin büyük bölümü Avusturya-Osmanlı savaşlarında zarar gördü ve bir müddet sonra hâkimiyeti Habsburg Monarşisi’ne geçti. Kentin Sırbistan’ın başkenti unvanını tekrar kazanması Sırp İsyanları sonucunda 1841’de gerçekleşse de şehrin kuzeyi Habsburg Monarşisi’nde kaldı ve 1918’de Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dağılana kadar kent 2 parça hâlinde varlığını sürdürdü. Birleşik kent 1918’de Yugoslavya’nın başkenti ilan edildi ve 2006’da ülke tamamen dağılana kadar da bu durumunu sürdürdü. Günümüzde özerk bir yönetime sahip olan Belgrad’ın Sırbistan’ın idari yapılanmasında özel bir konumu vardır. Metropolitan kent alanı 17 belediyeye ayrılır ve her biri kendine özgü bir yerel konseye sahiptir.

Belgrad’da, alışveriş tutkunlarının Knez Mikhailov’un adını taşıyan şehrin ana alışveriş caddesi üzerinde mutlaka bir gezintiye çıkmaları gerekiyor. Sadece en prestijli tasarım salonlarında giyinmeyi tercih eden moda hayranları için Teraziye Caddesi’nde gezmek daha ilginç olacaktır. Burada, zengin alıcılara odaklı daha prestijli mağazalar yer almaktadır. Bu caddede yürümek kesinlikle Armani ve Hugo Boss markalarının sevgililerini memnun edecektir. Bu sokakta, Mona deri ürünleri de dahil olmak üzere popüler Sırp markalarının mağazalarını bulacaksınız. Yüksek kaliteli ürünler ve hakiki deriden yapılmış şık aksesuarlar yıl boyunca mevcuttur. Alışveriş hayranları arasında büyük bir popülerlik, Kral İskender’in adını taşıyan bir bulvarı hak ediyor. Burada, tasarımcı kıyafetleri, özgün hediyelik eşyalar ve yerel üretimin popüler eşyalarını satın alabilirsiniz. Bu bulvarda, şehirde en çok bilinenlerden biri olan bir emtia piyasası da bulunmaktadır. Eski tramvay deposu restore edilmiş bir binada yer almaktadır. Genç gezginler kesinlikle kaliteli kot kıyafetler sunan çeşitli dükkanlar ile ünlü Balkan caddesi boyunca bir gezintiye çıkmalı. Burada sunulan tüm dükkanlar, Sırp üretiminin müşterilere mallarını teklif eder ve uygun fiyatlarla işaretlenir. Denim kıyafetlere ek olarak, mükemmel çantalar ve spor ürünleri bulacaksınız. Hediyelik eşyalar için pek çok turist, topraklarında hatıra ürünlerine sahip birçok alışveriş tezgahı bulunan pitoresk Kalemegdan parkına gider. Burada geleneksel mıknatıslar, boyalı tabaklar, şehrin sembolleriyle renkli tişörtler ve popüler turistik mekanların görüntüleri ile kartpostallar bulacaksınız. Fiyatlar gerçekten cazip. Bir kontuardan diğerine yürümek, birçok eşsiz şey bulabilirsiniz. Olağandışı el yapımı mücevherleri takdir edilecek derecededir.

Belgrad’da toplu ulaşım ağırlıklı olarak otobüsler, tramvaylar ve troleybüsler ile yürütülüyor. Toplu taşıma biletini her aracın şoföründen 150 Dinar karşılığında satın alabiliyorsunuz.

Belgrad Kalesi (Kalemegdan)

İki büyük nehir olan Sava ve Danube’un birleşimi,  beyaz sırt üzerine inşa edilmiş, 16 yüzyıl boyunca tekrar tekrar yıkılıp yeniden inşa edilen Belgrad kalesi, hala Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ın sembolü olarak duruyor. Yüksek kulelerin gölgesinde, bu yerde hala yaşayan tarihin ruhunu hissedeceksiniz. Belgrad kalesi, 2-18. Yüzyıllar arasında sürekli yıkılıp inşa edildi. Belgrad Kalesi’ne tarih boyunca ordular, insanlar ve fatihler izlerini bıraktılar, Belgrad Kalesi’nde Romalılar, Sırplar, Türkler, Avusturya-Macarlar tarafından birbirlerinin altında yatan tarihi tabakalar kaldı. Bugün Belgrad kalesi, Yukarı ve Aşağı Şehir’den ve önündeki en geniş alandan oluşuyor. Belgrad Kalesi Türkler tarafından ‘’kalemegdan’’ olarak bilinmekte. Türklerin “Kalemegdan” adlı kalesi, adında, “megdan”(meydan) ve “kale” kelimelerini birleştirerek alanın Türkçesi anlamına gelir.

Stari Dvor (Eski Saray)

Şu anda Belgrad Şehir Meclisi’ne ev sahipliği yapan Eski Saray, Sırbistan Obrenović hanedanlığının Kraliyet Sarayı olarak kullanıldı. Aleksandar Bugarski’nin tasarımına göre, XIX. Yüzyılın akademi tarzında Sırp yöneticilerin mevcut tüm konutlarını geçme niyetiyle inşa edildi. Sol tarafta, limon sarımsı renkli duvarları olan, Venedik camlarının büyük beyaz kümeleriyle, devlet şenlikleri sırasında güzel bir şekilde parıldayan, elektrik ışığıyla aydınlatılan ince bir balo salonu bulunmaktadır. Büyük resepsiyon salonunu geçtikten sonra ziyafet salonuna girersiniz. Nefes kesen ziyafet salonu; yerden başlayıp oyulmuş maun masada 60 kişiye kadar misafir ağırlanabiliyor. Masayı çevreleyen deri döşemeli sandalyeler sonbahar yaprakları rengindedir. Sarayın en çok dikkat çeken özelliği ise, Türk dönemi ve modasından miras kalan güzel oymalı tavanlardır. Saray iki kez hasar gördü: I. Dünya Savaşı sırasında ve 6 Nisan 1941’de Belgrad’ın bombalanması sırasında. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Saray onarıldı, ilk önemli restorasyon 1930’larda yapıldı. II. Dünya Savaşı sonrası Eski Saray’ın onarımı ve yeniden düzenlenmesi 1947’ye kadar sürdü. Bu dönemde binanın mimarisi önemli ölçüde değiştirildi. Bahçeye bakan iki kubbe kaldırılırken, mevcut Bulevar kralja Aleksandra’ya bakan cephe tamamen değiştirildi. O zamandan beri, bina Ulusal Meclis Başkanlığını, ardından Federal Hükümeti ve 1961’den beri Belgrad Belediye Meclisini ağırladı.

Knez Mihailova Caddesi

1870 yıllarının sonlarında kurulan, şehrin en eski ve en değerli anıtsal komplekslerinden biri olarak bilinen ve kanunla korunan bu cadde Belgrad’ın kalbidir. Kalemegdan ile kentin merkezini bağlayan Knez Mihailova Caddesi, araç trafiğine kapalı olup, cadde boyunca sıralanan mağazalar, kafe ve restoranlar geç saatlere kadar canlılığını koruyor. Buradaki binaların çoğu 19. yüzyıla kadar dayanıyor. Cadde, Trg Republike’ye yani Cumhuriyet Meydanı’na kadar uzanıyor.Günün her saatinde burası çok kalabalıktır. Günümüzde Belgradlı zengin ailelerin, politikacıların, sanatçıların ve önemli kişilerin sahip olduğu evler ve binalar ile dolu. Kültür ve tarihin merkez üssü olarak adlandırılan Knez Mihailova Caddesi, Doğu Avrupa’nın en güzel caddelerinden biri seçildi. Muazzam tarihi ve kültürel değerlerinden ötürü, bu cadde devletin koruması altındadır. Knez Mihailova Caddesinde en önemli yapılardan biri olan Sırbistan Bilim ve Sanat Akademisi (SANU) da bulacaksınız. Knez Mihailova 35 numarada bulunan SANU zemin katı büyük bir sergi alanına dönüşmüştür. Konserler ve sergiler düzenli olarak burada yapılmaktadır. Eğer dikkat ederseniz, binanın önünde duran bir piramit göreceksiniz. Bu piramit Belgrad’ın koordinatlarını gösterir ve aynı zamanda bilimin önemini simgeler.

Novi Dvor (Yeni saray)

Yeni Saray, 1911-1922 yılları arasındaki Karageorgevich hanedanı için inşa edildi. Yeni Saray; Rönesans ve Barok mimarisinin unsurları ile akademik bir tarzda tasarlanmıştır. Saray, binanın gerçekten tamamlanmasından önce, I. Dünya Savaşı’nda Belgrad’ın bombalanması sırasında hasar gördü. 1918’de saray yenilendi ve yenilenirken genişletildi. 1948 yılında, resmi olarak Sırbistan Meclisi haline geldi. Tito ve Milosevic’e de ev sahipliği yapan bu saray bugün Sırbistan Cumhurbaşkanının resmi ofisi olarak kullanılıyor.

Aziz Sava Kilisesi

Sırp Ortodoks kilisesi olan Aziz Sava Kilisesi, Doğu Ortodoks Kilisesi’nin en büyük binalarından ve dünyanın en büyük kilise yapılarından biridir. Kilise, Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu ve ortaçağ Sırbistan’ındaki önemli bir şahıs olan Saint Sava’ya adanmıştır. Vračar platosu üzerinde kurulan Kilise, 1595 yılında Osmanlı Büyük Veziri Sinan Paşa tarafından yakılmıştır. Mimariye bakıldığında Aya Sofya Camii’ne çok benzediğini söylemek mümkün. Kilisenin içinin büyüklüğü aynı anda 12 bin kişini ibadet etme olanağını sağlamaktadır. Katedralin yapımı bağışlarla sürdürüldüğü için dışı yıllar önce tamamlanmış olsa da, içindeki inşaat hala devam ediyor.

Ülke:
Sırbistan
Para Birimi:
Sırbistan Dinarı (RSD)
Dil:
Sırpça, Macarca, Makedonca, Boşnakça, Hırvatça, İngilizce. Macarca, Makedonca, Boşnakça ve Hırvatça halk arasında bilinse de Sırp Hükümeti tarafından yasaklanmıştır.
Paylaş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Ne Dediler ?

turlarımıza katılan misafirlerimizin deneyimleri
AllAvrupa Turu

© 2013 - 2022 Avruparail Bütün Hakları Saklıdır.