Barselona Gezi Rehberi

BARSELONA

Barselona, İspanya’nın Katalonya özerk bölgesinin başkentidir. Ayrıca Gaudi’nin başını çektiği modernizm akımıyla planlanmış, 1900’lerden kalma çok güzel ızgara planlı modern bölümü ilgi çekmektedir.  Barselona, tarihi, sanatı,mimarisi, eğlencesi ile unutulmaz bir kent Barselona’nın geçmişinin İspanya’dan daha eski olması ilginçtir. 9.Yüzyılda Katalan bir asilzade aile tarafından kurulmuştur.

Barcelona’dan bahsedip boğa güreşinden bahsetmemek olmaz. Kent Meydanında Yer alan Arena katalanlar ve turistler için ilgi çekici bir yer. Flamenko dansı yapamasanız da izleyebileceğiniz gece kulüpleri çok sayıda. Barcelona’dan bahsedip boğa güreşinden bahsetmemek olmaz. Kent Meydanında Yer alan Arena katalanlar ve turistler için ilgi çekici bir yer.  Flamenko dansı yapamasanızda izleyebileceğiniz gece kulüpleri çok sayıda.

Kentte turistik noktalara yakın, hem yerel halka hem de gezginlere hitap eden çok sayıda alışveriş caddesi bulunuyor. Bu caddeler içerisinde en popüleri zincir mağazaların yerel butiklerle yan yana olduğu Las Ramblas. Hazır giyim, hediyelik eşya arayanlara pek çok seçenek sunan caddenin ardından kentin en şık ve modern mağazalarına ev sahipliği yapan Passeig de Gracisa da alışveriş tutkunlarının yoğun ilgisinden yıl boyunca fazlasıyla nasibini alıyor. Zincir mağazalar ilginizi daha fazla çekiyorsa Portal de L’Angel’e zaman ayırabilirsiniz. Zira Massimo Dutti’den Uteque’ye, Oysho’dan Calzedonia’ya kadar pek çok mağaza küçük butiklerle birlikte burada sıralanıyor. Zona Alta’ya uzanan Avinguda Diagonal’in üzerindeki mağazalarda ise ağırlıklı olarak high end moda markalarının etiketlerini taşıyan ürünler ile ev dekorasyonuna yönelik eşyalar sunuluyor.

Metro, otobüs, tramvay, taksi gibi klasik araçların yanı sıra kentte ulaşım için tuk tuk gibi egzotik seçenekleri de tercih edebilirsiniz. Kentte gezilecek yerlerin neredeyse tamamı Zone-1 olarak adlandırılmış bölge içerisinde yer alıyor. Bu bölge sınırları içerisinde faaliyet gösteren metro, tramvay ve otobüs başta olmak üzere kentin tüm toplu taşıma sisteminde geçerli tek seferlik biletler gezginlere 2,15 Euro’dan satışa sunuluyor. Ayrıca bu biletlerin 10 kullanım hakkını barındıran ve T10 adıyla satışa sunulan bir versiyonu daha bulunuyor. Bu ürün için belirlenmiş fiyat ise 10,30 Euro. Her iki ürünle de 75 dakika içerisinde bir başka ulaşım aracına aktarma yapılabiliyor.

La Sagrada Familia

Kelime anlamı ‘’kutsal aile’’ olan Sagrada Familia, İspanya’nın Barselona şehrinde bulunur ve modern mimarinin öncülerinden sayılan Antoni Gaudi’nin 1883 yılında devraldığı fakat 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak ölmesi sonucu yarım kalan bir bazilikadır. Yapımına halen devam edilen bazilika, halk arasında bitmeyen bazilika olarak bilinmekte. 2026-2028 yılları arasında bitmesi tahmin edilen kilise yardımseverlerin katkılarıyla yapılmaktadır. Kulelerin tepesindeki süslemelerin cennet ile yeryüzü arasında bir bağlantı olduğu ifade edilir.1984 yılında UNESCO tarafından “Antoni Gaudí’nin Eserleri” adı ile Dünya Mirası olarak ilan edilen yapılar arasında yer almaktadır.

Park Güell

1900-1914 tarihleri arasında, Güell Ailesinin soyluluk göstergesi olarak yaptırılan park, 1923’ten sonra halka açılmıştır.

Ana girişte taştan yapılmış, mantarları anımsatan kubbe biçimli çatıları olan iki yapı bulunuyor. Yapıların birinde bir kule mevcut. Park alanındaki yapıların çoğu, canlı renkleri içeren seramik parçaların bir araya getirilmesiyle yapılan mozaikle kaplı. Parkın girişindeki merdivenli yol, sütunlarla süslenmiş büyük meydana kadar uzanıyor. Büyük meydan, aslında Barselona’yı ve denizi gören bir balkon. Burada dalga görünümünde, mozaik kaplı banklar bulunuyor. Meydan, kültürel ve toplumsal etkinliklerin gerçekleştirildiği bir alan olarak kullanılmış.

Casa Mila

La Pedrera (Taş ocağı) ismiyle de tanınan yapı 1900’lü yılların başında şehrin varlıklı isimlerinden Pere Mila ve ailesi için yapılmış. Başta konut olarak yapılan bu bina, yapımında doğal taşlardan yararlanılmıştır ve Barselona’nın ilk yeraltı otoparkına sahiptir. Binada bugün özel konut olan daireler hala mevcut ancak yapı artık Catalunya La Pedrera Foundation Genel Merkezi ve El Espai Gaudi Müzesi olarak hizmet veriyor. Casa Mila, 1984 yılında UNESCO Kültür Mirasları arasına alınmıştır.

Casa Batllo

Casa Batllo, Antoni Gaudi’nin 1877′de inşa ettiği Barselona Passeig de Gracia’da yer alan önemli bir binasıdır. 1877 yılında inşa edilen bina 1905- 1907 yıllarında Josep Maria Jujol ile birlikte yeniden tasarlanıyor. Casa Mila’nın aksine, Casa Batllo orta sınıf bir aile için yapılmıştır. Seramik, taş ve demirden gösterişli mimari yapıdır.  Casa Batllo, kafatası ve kemiklerle örülü dış cephesi ve görkemli çatı tasarımı ile ‘’kemiklerin evi’’ olarak da anılmaktadır.

Torre Agbar Kulesi

İspanya’’nın Katalonya bölgesindeki yer alan 33 katlı bir yapıdır. Barselona şehirinin El Poblenou bölgesinde yer alan binaya, binanın sahibi ve de Barcelona’ya su sağlayan Aigües de Barcelona adlı firmanın ortaklarından birisi olan, Agbar Grup’un ismi verildi. Torre Agbar, Arts Hotel (154 metre) ve Mapfre Kulesi’nin (154 metre) hemen ardından Barselona’nın en yüksek üçüncü binası oldu.

Barselona Katedrali

Gotik bir yapı olan Barselona Katedrali, romalıların dini inançları yüzünden idam ettiği Eulalia anısına inşaa edilmiştir. Rivayete göre Aziz Eulalia çırılçıplak soyularak bir direğe bağlanır ve bu şekilde ölmesi için sokakta tek başına bırakılır. Bahar zamanı olmasına rağmen kar yağmaya başlar ve kar Aziz Eulalia’nın bedenini kaplayarak onun ölmesini engeller. Bu duruma sinirlenen Romalılar bu kez onu, içi bıçak dolu bir fıçıya sokar ve caddeden aşağı yuvarlar. Halen Aziz Eulalia’nin cenazesi Barselona Katedrali’nde bulunmaktadır. 20.yüzyılın başlarında bitirilen Barselona Katedralini gerçek, uzun adı Catedral de la Santa Creu i Santa Eulàlia yani; Kutsal Haç ve Aziz Eulalia Katedrali’dir.  Avluda St. Eulalia’ya uygulanan 13 cezanın temsili için, 13 Roma kazı bulundurulur. Kimi rivayetler ise St. Eulalia’nin öldüğünde 13 yaşında olduğunu ve kazların bunu simgelediğini söyler.

La Rambla Caddesi

La Rambla caddesi Barcelona şehrinin en merkezi caddesi konumundadır. Bu cadde güneyde sahil ve Kristof Kolomb heykeli ile bitmekte, kuzeyde ise Katalunya meydanı ile son bulmaktadır. Yaklaşık 2,5 km uzunluğunda bulunan caddede oldukça fazla cafe, lokanta ve pub bulunmaktadır.  Araçların giremediği yürüyüş parkuruna sahip cadde İstanbul’daki İstiklal Caddesine benzemektedir. Barselona’nın ünlü açık pazarı La Bouqeria da bu cadde üzerinde bulunmaktadır.

Ülke:
İspanya
Dil:
Katalanca, İspanyolca, İngilizce
Para Birimi:
Euro (EUR)
Paylaş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Ne Dediler ?

turlarımıza katılan misafirlerimizin deneyimleri
AllAvrupa Turu

© 2013 - 2022 Avruparail Bütün Hakları Saklıdır.