Amsterdam Gezi Rehberi

AMSTERDAM

Amsterdam, Hollanda’nın başkentidir. Ancak Hollanda, hükümetin ve meclisin bulunduğu Lahey’den yönetilir. Kent, ülkenin batısında, Kuzey Hollanda eyaletinde yer almaktadır. 12. yüzyılda Amstel ırmağının kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulan Amsterdam, bugün Hollanda’nın kişi sayısı bakımından en büyük, kültürel ve parasal yönden de en önemli kentidir. Amsterdam, çoğunlukla 17. yüzyıldan kalma yapılarıyla, Avrupa’daki en köklü kent dokularından birini barındırır. Kentin eski bölümü iç içe geçmiş ay biçimindeki kanallardan oluşur. Bu kanalların iki yakasındaki tarihi evlerin bir bölümü bugün ev, geri kalanı ise, kamu ya da özel iş yeri olarak kullanılır. Amsterdam’da evlerin ön yüzünün dar olmasının sebebi; eskiden evlerin genişliği artıkça, verilen vergiler de artıyordu. Bu neden insanlar pencereleri yüksek dar evleri tercih ediyorlardı.

Dam Meydanı

Dam Meydanı, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan bir şehir meydanıdır. Şehrin marka yapıları ve önemli aktivitelerin düzenlendiği (festivaller,2. el kitap satışları,protestolar vb.) şehrin en çok bilinen yerlerinden biridir. Tarihi açıdan bakıldığında, şehrin en kıymetli suyu Amstel Nehri 13. yy’da şuanda ki Dam Meydanı’nın olduğu yerde bir göl oluşturuyordu.Bu göletin çevresindeki köy ise Amstelredam olarak biliniyordu. Günümüzde kentin en hareketli alışveriş caddesi olan Damrak ise o dönemde ticaret gemilerinin buradaki  göle gelebildiği kanaldı. Yüzyıllar içerisinde ticaretin merkezi olması sebebiyle köy büyüyerek bugün ki Amsterdam olarak bildiğimiz şehir halini almıştır. Parke taşlarıyla döşeli Dam Meydanı şehrin turistik ve ticari hayatın merkezi ve şehri gezen her turistin de uğrak noktası haline gelmiştir.

Amsterdam kanalları

1600’ lerin başlarında Amsterdam kanalları, su basmış topraklarda ki suyu boşaltmak ve denizle karayı ayırmak adına büyük bir öneme sahiplerdi. Rakımı düşük olan bu bölge bir zamanlar denizin altında olan topraklardı. Bölge, körfezlere ve nehirlere hendekler kazılarak suyu bölgenin dışına yel değirmenleri sayesinde aktarım sağlayarak elde edildi. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra eski yük gemileri, karadaki ev sıkıntısını telafi etmeye yardımcı oldu. Yaklaşık 2500 yüzen ev şimdi Amsterdam’ın kanalları boyunca uzanıyor. Gemiye tırmanabilir ve şu anda Yüzen Ev Müzesini barındıran yüz yıllık Hendrika Maria’nın şaşırtıcı ölçüde geniş ve ferah iç kısmını keşfedebilirsiniz.CanalBus isimli tekneler ile kanalları gezebilir, Van Gogh Müzesi, Rijks Müzesi ve Anne frank Müzesi gibi önemli turistik noktalara ulaşabilirsiniz. Kış geldiğinde ise kanallar buz tutarak yerel halk ve turistlerin buz pateni yapmasına olanak sağlıyor.Yılın belli dönemlerinde kanallarda yapılan Amsterdam Işık Festivali, Kanal Festivali gibi etkinliklere denk gelebilirsiniz.

Red Light District

Eşine az rastlanır yapısıyla Red Light District, nam-ı diğer Kırmızı Fener Mahallesi, hem eğlence tutkunları hem de kültür turlarına meraklı bireyler için Amsterdam’ın en popüler bölgelerinin başında geliyor. Amsterdam’da yaygın olarak bilinenin aksine bir değil tam üç tane Red Light District bulunuyor. Bu caddeler Singelgebied, Ruysdaelkade ve De Wallen bölgelerindedirler..

Bölgede hafif uyuşturucu kullanımı serbesttir ve küçük coffee shoplar görmeniz mümkündür.Red light adını almasının başlıca sebeplerinden biri ise kadın seks işçilerinin  camekanlar arkasında vücutlarını sergilemeleridir.ve fotoğraflarının çekilmesi kesinlikle yasaktır.Ancak sokaklarda çekim yapılmasına kimse karışmıyor. :))

Van Gogh Müzesi

Vincent Van Gogh, otuzlu yaşlarından sonra resim yapmaya başlamıştır. 900’ün üzerinde eseri vardır. Lakin hayattayken sadece tek bir resmini satabilmiştir.

Ünlü ressamın resimleri, taslak çizimleri ve kardeşi Theo Van Gogh’a yazdığı yüzlerce mektubu bu müzede sergilenmektedir.Burada Van Gogh haricinde resimleri sergilenen sanatçılar arasında Claude Monet, Edouard Manet, Renoir, Rodin ve Delacroix gibi ustaların eserleri yer alıyor.Giriş ücretleri yetişkinler için 2019 tarihi içerisinde 20 Euro’dur.

Rijks Müzesi

Rijks Müzesi Hollanda’nın 800 yıllık tarihinden bu güne 8.000 sanat eserini; heykelleri, Hollanda denizciliğini anlatan gemi maketlerini, antik parçaları,kıyafetleri, ve tabi ki Hollanda’nın en önemli sanat koleksiyonunu görebilirsiniz.

“Işığın ve gölgenin ressamı” olarak bilinen Rembrandt’ın en meşhur resimlerinden biri olan ‘The Night Watch’ (Gece Devriyesi) ve Johannes Vermeer’in ‘The Milkmaid’ ile ‘Girl with a Pearl Earring’ resimleri de Rijks Museum’da görülebilecek en nadide eserlerdir.

Rijks Müzesinin hemen önünde yer alan Amsterdam’ın en ünlü buluşma noktası ve turist akınına uğrayan I💗AMSTERDAM yazısı 2019 yılında müzelere ve müzelerdeki eserlere olan ilginin azalması üzerine kaldırılmıştır.

Vondelpark

Vondelpark, Hollanda‘nın en ünlü, Amsterdam‘ın da en büyük şehir parkıdır. Her yıl yaklaşık 10.000 ziyaretçi ağırlayan Vondelpark, Rijksmuseum, Stedelijk Müzesi ve Van Gogh Müzesi yakınlarında yer alan ve turistlerin yanı sıra yerel halk tarafından da çok sevilen yemyeşil doğasıyla insanları büyüleyen bir parktır. Yaz aylarında açık hava sinemaları yapılarak daha fazla ilgi görür. Parkın içerisinde açık hava tiyatrosu, oyun alanları, pek çok restoran ve kafeyi bünyesinde barındıran Vondelpark, 46 hektarlık bir alana yayılıyor. Vondelpark’ta, güneşli bir günde köpeklerini gezdirenlere, yürüyüş yapanlara, koşu parkurunda atletizm yapanlara, paten pistinde günü değerlendiren insanlara rastlayabilirsiniz. -Anna Frank’ın Evi

1929 doğumlu Anne Frank Adolf Hitler’in iktidara gelmesinden sonra ailesi ile birlikte Almanya’dan Amsterdam’a taşınan bir genç kız. 1942 yılında Almanlar’ın Hollanda Yahudileri’nin peşine düşmesiyle birlikte Frank ve Van Pels Aileleri’ni oluşturan 8 kişi Anne Frank’ın babasının iş yeri olan binanın üst katlarında küçücük bir alanda gizlenmeye başlıyorlar. 25 Ay boyunca burada saklanıyorlar.Anne Frank bu süreçte ailenin yaşadıklarını günlüğünde anlatıyor ve bir ihbar sonucu yakalanmalarından sonra ise toplama kamplarına götürülen aileden sadece Anne’in babası Otto Frank hayatta kalıyor. Anne Frank’ın ise Almanlar’ın teslim olmalarından kısa bir süre önce tifus hastalığından öldüğü biliniyor. Otto Frank savaştan sonra 1947 yılında kızının günlüklerini kitap olarak yayınladığında ise Yahudi Soykırımı’na bizzat kurban olanlardan biri tarafından yazılan bu kitap çok satanlar listesine giriyor ve Anne Frank’ın hüzünlü hikayesi dünyanın her yerinden milyonlarca turisti her yıl buraya çekiyor.

Madame Tussauds Müzesi

Amsterdam Madame Tussauds Müzesi‘n de geçmişteki ve günümüzde ki ünlü isimlerin balmumu heykelleri sergileniyor. Üstelik heykellere istediğiniz gibi dokunabilir, inceleyebilir  ve fotoğraf çekilebilirsiniz. Müzede balmumu heykellerin sergilendiği bir çok kategori mevcut. Madame Tussauds Müzesi’n de Barrack Obama, Angela Merkel, Dj Tiesto, Ronaldinho, Brad Pitt, Marlyn Monroe, Angelina Jolie,Robbie Williams, Kate Moss gibi ünlü isimlerin balmumu heykellerinin bulunduğu müzedir.

Ülke:
Hollanda
Dil:
Hollandaca, İngilizce
Para Birimi:
Euro (EUR)
Paylaş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Ne Dediler ?

turlarımıza katılan misafirlerimizin deneyimleri
AllAvrupa Turu

© 2013 - 2022 Avruparail Bütün Hakları Saklıdır.